Шполянська Районна
Державна Адміністрація
Шполянський район, Черкаська область

Шполянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області інформує

За́хідний кукурудзя́ний жук (лат. Diabrotica virgifera)небезпечний шкідник   кукурудзи

   Первинним ареалом кукурудзяного жука, є територія США, де і на даний час він залишається найбільш небезпечним шкідником кукурудзи. Сприяє цьому вирощування монокультури кукурудзи і стійкість харчуватися генетично модифікованою кукурудзою, яка раніше викликала  його загибель.

     У Європі шкідник уперше був виявлений в 1992 році на території Сербії.  За останні 25 років він розповсюдився по території Болгарії, Угорщини, Хорватії, Боснії та Герцеговини, Румунії, Словаччини, Чехії, Австрії, Італії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Великобританії, Нідерландів, Словенії, Польщі, Німеччини, Білорусі, Греції. На території України вперше виявлено у 2001 році в Закарпатській області. Щороку ареал його невпинно збільшується й наразі діабротику виявляють на посівах кукурудзи в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Вінницькій,  Житомирський, Хмельницькій, Волинській областях.  На Черкащині  виявлено у 2018 році в Уманському, Звенигородському, Корсунь – Шевченківському і Маньківському  районах де накладено карантин.

   Морфологічні та біологічні особливості.

   Цикл розвитку шкідника включає: яйце, личинку, лялечку, імаго. За рік проходить повну стадію розвитку одного покоління. Доросла комаха (імаго) має розміри 4,2-6,8 мм. Тіло видовжене, жовтувато-коричневе.

   Поява імаго спостерігається із середини червня, масовий виліт збігається з періодом цвітіння кукурудзи Пік яйцекладки настає в середині липня і триває до кінця серпня. Плодючість 1 самки до 1000 яєць, які вона відкладає в поверхневі шари ґрунту на глибину 10 см біля основи стебла рослин, віддаючи перевагу пухким, родючим та вологим ділянкам.

   Шкодочинність.

   Шкоди завдають як жуки, так і личинки.  Жуки живляться  пилком, незрілим зерном та листям кукурудзи, а також пилком інших рослин із родини гарбузових та бобових. Через живлення жуків  зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

  Личинки західного кукурудзяного жука э монофагами, живляться тільки корінням кукурудзи на ранньому етапі розвитку культури (приблизно 30 днів), і водночас заносячи збудників кореневих гнилей. У результаті пошкоджені рослини жовтіють, відстають у рості, в’януть, а молоді нерідко зовсім гинуть. Ослаблені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливим механізоване збирання врожаю.

    Розповсюдження.

   Це досить тривалі – від 45 хвилин до 4 годин  перельоти імаго в пошуках кормових рослин. Напрямок перельотів жуків пов’язаний переважно з напрямком вітру, що полегшує їх розселення. У середньому за рік  шкідник просувається на відстань  до 80 км. Також  шкідник  поширюється і транспортними засобами, які прибувають з країн, де розповсюджений шкідник. Поширення яєць може відбуватися з водними потоками. Слід відмітити, що з насінням кукурудзи  не переноситься, оскільки імаго жука достиглим насінням не живиться.

    Заходи

   Щорічна ротація посівів кукурудзи з культурами, що не пошкоджуються личинками  західного кукурудзяного жука, а саме: зернові колосові, соняшник, картопля, багаторічні трави тощо.  Висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи монокультури кукурудзи.

   Культивування сортів і гібридів кукурудзи з міцною кореневою системою та підвищеною регенераційною здатністю до укорінення повітряних коренів, підгортання рослин окучниками при культивації.

      Якщо  на полі кукурудзи  виявлено первинні осередки шкідника, то слід вжити цілу низку заходів. Зокрема, запроваджувати карантинний режим відповідно до законодавства; (Наказом АПК від 28.03.2005№117
     «Інструкція з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ західного кукурудзяного жука»).

    Після збирання врожаю поле переорюють, залишають зимувати. Оранку рекомендується проводити відвальним плугом. Застосування відвального обробітку грунту, малосніжні і холодні зими зумовлюють глибоке промерзання ґрунту, відповідно — і часткову загибель яєць шкідника. Навесні тут висівають інші культури.

     З хімічних заходів  в   даний час проти західного кукурудзяного жука зареєстровано два препарати: Кайзо ,в.г.- 0,3 кг/га, Карате Зеон 050, мк.с.- 0,3 л/га.  Певний профілактичний ефект може дати протруювання насіння кукурудзи дозволеними згідно «Переліку..» препаратами проти комплексу наземних і грунтових шкідників: Форс Зеа 280 FS, т.к.с. – 5-6 л/т, Вайпер, т.н.-3,5 кг/т, Даліла 600. т.н.-5,0-9,0 л/т, Ін Сет, в.г.-4,5 кг/т, Команч WG, в.г.-28 кг/т, Круїзер 600 FS, т.к.с.-4,5 л/т , Пончо 600 FS, т.к.с..-3,5 л/т.

      На Черкащині критичної шкодочинності західний кукурудзяний жук поки що не набув. Однак на цю проблему  виробникам, які вирощують кукурудзу, потрібно пильніше звернути увагу.

 

 

Провідний спеціаліст

ГУ Держпродспоживслужби

в Черкаській області                                                                                                                                                Анатолій Плосконос