Шполянська районна державна адміністрація
Черкаська область, Шполянський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Шполянщина - географічний центр території України

Географічний центр території  України

У 2005 році офіційно був встановлений географічний центр території України. Він розташовується на околиці міста Шпола Черкаської області. Вчені у сфері картографії та геодезії визначили саме це місце центром території України.

Пам'ятний знак знаходиться не в самому місті, а в полі, неподалік від села Мар'янівка і за 3 км від магістралі напрямку Черкаси-Умань. У 2012 році на тому місці  звели географічний комплекс, який так і назвали «Географічний центр України». При в'їзді в місто Шпола встановлено гранітний знак, на якому зображено обрис території України, а також напис «Шполянщина - географічний центр України».

Хронологія визначення географічного центру України

1993 — вперше було встановлено, що географічний центр України знаходиться на території Черкаської області (В. С. Грицевич — кандидат географічних наук, доцент Львівського національного університету ім. Івана Франка, Р. Кудлик — картограф).

1994 — вперше з'явилась інформація про те, що географічний центр України знаходиться на території Черкаської області (посібник львівського професора Ф. Д. Заставного «Географія України»).

2002 — дослідження науково-практичної експедиції «Географічні центри України» за маршрутом «Київ-Добровеличківка-Кіровоград-Олександрія-Шпола-Ватутіне-Київ».

2002 — визначено, що географічний центр території України знаходиться на північній околиці м. Шпола Черкаської області з координатами 49˚ 01′ північної широти; 31˚ 29′ східної довготи («Вісник геодезії та картографії» №1 (24)).

16 жовтня 2003 — затверджено, що географічний центр України знаходиться в околицях м. Шпола Черкаської області (протокол № 1 засідання Національної ради географічних назв, на якому заслухали інформацію науково-дослідного інституту геодезії і картографії).

Липень 2004 — встановлено, що географічний центр України як центр ваги її території знаходиться на території с. Мар'янівка Шполянського району Черкаської області (за результатами діяльності робочої групи науковців Київського науково-дослідного інституту геодезії та картографії).

1 липня 2004 — офіційне винесення на місцевість географічного центру України: в полі біля с. Мар'янівка закопано капсулу та встановлено спеціальний репер, обладнаний відповідною передавальною апаратурою, тобто проведено демаркацію.

24 серпня 2004 — при в'їзді в Шполу урочисто відкрито пам'ятний знак «Шпола - географічний центр території України».

20 травня 2005 — вийшов наказ Державного комітету природних ресурсів України № 95 «Щодо уточненого місцезнаходження географічного центру України», у якому підтверджено, що географічний центр України знаходиться на території с. Мар'янівка Шполянського району Черкаської області і зазначено: «в довідкових, статистичних, навчальних та інших офіційних виданнях використовується визначений центр території України».

19 жовтня 2005 — Національною академію наук України підтверджено державне визнання географічного центру України в с. Мар'янівка Шполянського району Черкаської області.

 

http://esu.com.ua/search_articles.php?id=29106

http://ck-oda.gov.ua/shpolyanskyj-rajon/

https://www.youtube.com/watch?v=fqCHyjbuFtQ

http://ck.ridna.ua/2018/07/23/tsej-den-v-istoriji-cherkaschyny-vyznacheno-tsentr-ukrajiny-v-maryanivtsi-foto/

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора