Шполянська районна державна адміністрація
Черкаська область, Шполянський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Про сімейні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Дата: 31.07.2019 09:40
Кількість переглядів: 146

   На виконання Указів Президента України  „Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні”, «Про Національну стратегію профілактики соціального сирітства на період до 2020 року»  в Шполянському районі створюються належні умови для забезпечення реалізації прав та законних інтересів дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

   Особливу увагу приділяється пріоритетності права дитини на сімейне виховання, розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, нагляду за умовами проживання усиновлених дітей, підвищення ефективності соціальної роботи з сім”ями або особами, які опинилися у складних життєвих обставинах, забезпечення спільного проживання і виховання братів і сестер при влаштуванні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  в сім”ї та заклади.
   Системи виховання дітей і догляд за ними в нашій країні впродовж багатьох десятиліть формувалися і розвивалися на основі ідеї виховання дітей у державних установах таких як дитячі будинки, школи-інтернати. Однак останнім часом зростає рівень розуміння необхідності радикального реформування цих систем і створення альтернативних структур.
   Результати національного дослідження свідчать, що на даний момент у державних закладах піклування широко розповсюдженні наступні явища: жорстоке поводження з дітьми (фізичне, психологічне, емоційне тощо), крадіжки, дитяча проституція, зловживання алкоголем і наркотиками та інше. В таких закладах гостро стоїть необхідність створення умов для розвитку і зростання дітей з урахуванням їх індивідуальних особливостей та потреб.
   З іншого боку, існує певна закономірність: чим раніше і довше дитина залишається без батьківської опіки, тим складніше відбувається її соціалізація в дорослому житті. Адже життя без сім'ї, в умовах тривалої соціальної ізоляції,  в замкнутому колективі, в якому перебувають вихованці інтернатів,  обмежують розвиток особистості дитини. Такі діти мають труднощі з засвоєнням соціальних ролей, у них практично відсутнє уявлення про модель сім'ї, а також дуже низька мотивація до інтелектуального та морального самовдосконалення. Окрім того, феномен сирітства має й правові наслідки - порушується конституційне право дитини на сімейне виховання та батьківське піклування. Таке право є також одним з основних прав дитини, проголошених Конвенцією ООН про права дитини.
   Усе більше дітей, переданих під опіку державним закладам, - це тривожний сигнал, щодо тиску, якого зазнають їх сім'ї, а також щодо майбутнього цих дітей. Діти, які виховуються у спеціалізованих установах позбавляються сімейного тепла і турботи, невід'ємне право на які має кожна дитина. Діти повинні жити в сім'ях, оточені батьківською ласкою і материнською любов'ю.    Сім'я є найважливішою ланкою у вихованні дітей. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку дитини як особистості. На формування особистості дитини впливає характер стосунків між батьками та всіма членами сім'ї, ставлення прийомних батьків до праці, їх участь у суспільному житті.
   Тільки у сім'ї знедолені діти можуть відчути тепло,  любов, батьківську турботу, отримають навики для майбутнього життя.
   Направлення дитини до інтернатного закладу треба розглядати як крайній захід. Чим меншою є дитина і чим довше вона перебуває в закладі, тим більшою є завдана їй шкода. 
  Подоланням цієї важливої проблеми є організація сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, формами якого є усиновлення, опіка та піклування, створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.
   Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Внаслідок усиновлення дитина втрачає статус дитини-сироти і стає сином чи донькою.
    Службою у справах дітей райдержадміністрації ведеться облік дітей, які можуть бути усиновлені та осіб, які бажають усиновити дитину, здійснюється постійний контроль за дотриманням прав дітей після усиновлення. Особам, які бажають усиновити дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування надаються консультації та роз'яснення з даних питань.
     Кількість українців, які бажають усиновити дитину, зростає щорічно. 
   З числа дітей, які підлягають усиновленню та перебувають на обліку у службі у справах дітей Шполянської райдержадміністрації у січні- липні 2019 року усиновлено громадянами України  3 дітей. На обліку з усиновлення перебуває 31 статусна  дитина.
        В районі створено 2 прийомні сім’ї, які   виховують  6 дітей  пільгових категорій.
    Прийомна сім'я є найефективнішою формою виховання дітей, які потребують опіки держави. Тому, що тільки у сім'ї закладаються світогляд, морально-естетичні ідеали і смаки, норми поведінки, трудові навики і усі ті якості, які становлять сутність людини. На формування особистості дитини впливає характер стосунків між батьками та всіма членами сім'ї, ставлення прийомних батьків до праці, їх участь у суспільному житті. Тільки у сім'ї знедолені діти можуть відчути тепло, любов, батьківську турботу, отримають навики для майбутнього життя. 
    Із 44 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку служби у справах дітей Шполянської районної державної адміністрації (первинний облік дітей у Шполянському районі),  28 влаштовні під опіку. Опікуни та піклувальники забезпечують захист основних прав та інтересів підопічних дітей, дбають про підопічного, створюють йому необхідні побутові умови, забезпечують його доглядом та лікуванням, дбають про виховання, навчання та розвиток, вчиняють правочини від імені та в інтересах підопічного.
    Для реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї, відповідно до чинного законодавства призначається і виплачується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошове забезпечення прийомним батькам.

Начальник служби у справах дітей
Шполянської райдержадміністрації 
Григор’єва Г.В.                                       
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора