Шполянська районна державна адміністрація
Черкаська область, Шполянський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації інформує (Все про оренду землі)

Дата: 03.09.2018 15:59
Кількість переглядів: 280

   Переважна кількість землі в Україні знаходиться в користуванні сільгосппідприємств  та є орендованою.Орендодавцями  (власниками) земельних   ділянок  є  фізичні особи,  у  власності  яких  перебувають  земельні   ділянки,   яким земля дісталась свого часу в процесі розпаювання.

    Орендарями земельних ділянок є юридичні  або  фізичні  особи, яким  на  підставі  договору  оренди  належить  право  володіння і користування земельною ділянкою. 
     Орендарі набувають   права   оренди   земельної   ділянки  на підставах і в порядку,  передбачених  Земельним  кодексом  України  і договором оренди землі.
     Договір оренди  землі  -  це  договір,  за  яким орендодавець зобов'язаний за  плату  передати  орендареві  земельну  ділянку  у володіння і  користування на певний, обумовлений в договорі,  строк,  а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до  умов  договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди  землі  укладається  у  письмовій  формі.
   За користування орендованою землею підприємство кожному орендодавцеві сплачує орендну плату та перераховує з виплаченої (нарахованої) орендної плати податки до бюджету.
    Орендна плата за землю -  це  платіж,  який  орендар  вносить орендодавцеві   за   користування   земельною. Розмір,  умови і  строки  внесення  орендної  плати за землю встановлюються  за  згодою  сторін у договорі оренди (крім строків внесення   орендної   плати   за  земельні  ділянки  державної  та комунальної    власності,   які   встановлюються   відповідно   до Податкового кодексу України). 
    Згідно зі ст. 22 Закону про оренду землі орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Такий розрахунок має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів, що передаються орендодавцю, за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
    Тобто, за загальним правилом орендна плата виплачується у грошовій формі, але договором оренди може встановлюватися також виплата в натуральній формі. Згідно з п. 9 Типового договору оренди якщо сторони погодили натуральну форму справляння орендної плати, то в договорі оренди слід зазначити кількість або частку продукції, одержуваної із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки. При цьому розрахунок у натуральній формі повинен відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
    Натуральна форма — це справляння орендної плати товарами (включаючи власновироблену сільгосппродукцію — пшеницю, кукурудзу, соняшник тощо), роботами (оранка тощо), послугами.
    Згідно зі ст. 17 Закону про оренду землі об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки відповідно до ст. 125 Земельного кодексу виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Згідно з частиною другою ст. 3 Закону про держреєстрацію речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.      Таким чином, нарахування за договором оренди здійснюється з моменту його державної реєстрації. І саме з цієї дати орендар може починати користуватися земельною ділянкою.
Згідно з пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу орендна плата включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з метою справляння ПДФО. Податковим агентом платника податку (орендодавця) є орендар (пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу).
    При цьому згідно з пп. 170.1.1 вищезазначеного пункту об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, передбачена законодавством з питань оренди землі.
    Відповідно до норм п. 1 Указу № 92 орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, земельні частки (паї) запроваджується у розмірі не менше 3 % визначеної згідно із законодавством вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).
    Ставка ПДФО становить 18 % бази оподаткування (п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу).
   Відповідно до оперативних даних про розрахунки за оренду земельних паїв господарствами Шполянського району станом 01.09.2018 сплачено 26459,26 тисяч гривень, що становить 24,3% від нарахованого розміру орендної плати. В цілому в районі площа орендованих земель становить 35697,44 га. Вартість орендованої землі за грошовою оцінкою, відповідно складає1455245,38 тисяч гривень. Відсоток від загальної вартості орендованих земель в середньому по району складає 7,5 % (середньо обласний показник складає 8,08 %).
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора