Шполянська районна державна адміністрація
Черкаська область, Шполянський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Відзначаючи день українського кіно

Дата: 10.09.2018 09:58
Кількість переглядів: 241

   Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначається національне професійне свято працівників кінематографії – День українського кіно.

   Історія українського кінематографа почалася у вересні 1896 року в місті Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька короткометражних документальних сюжетів, а в грудні в Харківському оперному театрі він же влаштував перший публічний кіносеанс у Російській імперії. 1930-й рік був ознаменований показом першого звукового фільму «Симфонія Донбасу» режисера Д. Вертова.

   «День українського кіно» отримав статус офіційного державного професійного свята в 1996 році. 12 січня 1996 року в Києві, другий Президент України Леонід Кучма підписав Указ № 52/96 «Про день українського кіно», який наказував відзначати цю дату щорічно у другу суботу вересня місяця.

   До цього свята мають відношення і наші земляки-шполяни :

– Віталій Борщов (1937-2018) – кінокритик. Шполянин.

– Василь Василько ( 1893-1972) – український режисер, актор і педагог, народний артист СРСР (з 1944). Засновник Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва УРСР у Києві (1924). Уродженець с.Бурти.,

– Василь Галата (1938-2008) – український актор театру і кіно, заслужений артист України (2002). Народився в с.Лебедин.,

– Микола Олійник (1944) – український актор театру і кіно. Заслужений артист України (2003). Уродженець с.Матусів.,

– Давид Черкаський (1937) – український режисер-мультиплікатор, народний артист України (2010). Шполянин.

   До цього списку сміливо можна додати і синів наших видатних земляків Михайла Слабошпицького, українського кінорежисера, актора, лауреата Державної премії України імені Олександра Довженка – Мирослава Слабошпицького та сина Миколи Томенка, українського кінорежисера – Тараса Томенка.

   Після Другої Світової війни і до 2008 року в районі існувала Шполянська районна дирекція кіновідеомережі, яка надавала послуги населенню по демонстрації кіно. В різні періоди установа мала різні назви – кіносітка, кіномережа. До дирекції в різні роки також входили села Мокрокалигірського, Городищанського та Катеринопільського районів. Тільки в Шполі до 1990-х років існувало 6 кіноустановок, в районі близько 40.

   З ініціативи керівництва Шполянської РДА були відзначені кіномеханіки, які на протязі багатьох років сумлінно виконували свою роботу, а сьогодні знаходяться на заслуженому відпочинку.

   Заступник голови Шполянської райдержадміністрації Ольга Шпиця, голова районної ветеранської організації Володимир Пустовіт, голова  ветеранської організації с.Лебедин Микола Волик та начальник відділу культури і туризму Шполянської РДА Анатолій Лозовий  своїм візитом вшанували Олександа Антоновича Волика, жителя с.Лебедин. В трудовій книжці Олександра Антоновича є єдиний запис, про працевлаштування в Шполянську кіносітку далекого 1960 року, в якій він пропрацював до 2002 року включно. Олександр Волик працював кіномеханіком на всіх кіноустановках в с.Лебедин.

   Цього ж дня гості завітали до колеги Олександра Антоновича – Віктора Прокоповича Колісника, жителя с.Кримки. Віктор Прокопович працював кіномеханіком 40 років в с.Кримки, Водяне та дитячому таборі “Олімпія”. В 1992 році Віктор Колісник, як делегат від черкащини побував на з’їзді кінематографістів колишнього СРСР в Москві.

   В цей день на адресу Олександра Волика та Віктора Колісника лунало багато теплих слів, щирих побажань міцного здоров’я, довголіття.

  За значні особисті заслуги у становленні незалежної  України, вагомий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно -  освітній розвиток, сумлінне та бездоганне служіння українському народу та з нагоди Дня українського кіно Олександру Антоновичу Волику та Віктору Прокоповичу Коліснику було вручено ювілейні медалі «Шполянському району – 95 років». 

За інформацією начальника відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Анатолія Лозового


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора